2018 ÇANAKKALE GEZİMİZ

Özel Bodrum Amerikan Kültür Koleji olarak ülkemizin tarihi ve kültürel yerlerini daha iyi tanıtmak, tarihi doku ve kültür bilincini oluşturmak hem de bağımsızlık mücadelemizin temellerini temsil eden Çanakkale ilimizi Muğla ve ilçelerindeki öğrencilerin gözünden görmek amacıyla “BANA ÇANAKKALE’Yİ ANLAT” konulu proje kapsamında Çanakkale’yi öğrencilerimizle ziyaret ettik.

 

13 nisan Cuma akşamı okulumuzda , Bodrum Amerikan Kültür Kolejin’de buluştuk ve yola çıktık. Uzun bir yolculuğun ardından kahvaltımızı Assos’ta ettik.

 

 

 

 

Çanakkale’nin antik kenti Truva’ya uğradık.Truva veya Troia  Kaz Dağı (Antik İda Dağı) eteklerinde, Çanakkale il sınırları içinde yer alan tarihî kent. Homeros tarafından yazılan iki manzum destandan biri olan İlyada‘da bahsi geçen Truva Savaşı‘nın gerçekleştiği antik kenttir. Antik kent, 1998 yılından beri Dünya Miras Listesi‘nde, 1996 yılından beri de Millî Park statüsündedir.

Çanakkale harekatının kaderini değiştirmiş olan Nusret Mayın gemisi döşediği mayınlar sayesinde , ona “dünyanın en ünlü mayın gemisi” unvanını kazandırmıştı. Nusret ‘in mayınları 639 kişilik mürettebatıyla Bouvet, onun ardından HMS Irresistible ve HMS Ocean zırhlılarını sulara gömmüştü.  İngiliz Generali Oglander’in “Çanakkale-Gelibolu Askerî Harekâtı” (Military Operations Gallipoli, Official History of the Great War) adlı eserinin 1. cildinden: “Pek uygun başlamış olan gün bu meçhul mayın hattının olağanüstü ve ortalığı kırıp geçiren başarısı yüzünden, tam bir başarısızlıkla sona erdi. Bu yirmi mayının seferin talihi üzerindeki etkisi ölçülemez.”

Çimenlik Kalesi 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un savunulması amacıyla Çanakkale Boğazının en dar yerine Anadolu yakasında yaptırılmıştır. Kale zaman içinde doğan ihtiyaçlara göre tadil edilmiş özellikle 19.yüz yılda boğaza paralel batı sur duvarları yıkılarak çağın silah teknolojisine uygun top mevzileri ve cephaneliği inşa edilmiştir.

1915 Çanakkale savaşında da Merkez savunma Grubu’nun sevk ve İdare Mevkii olmuştur. Kale bahçesinde baruthane binasının yanında Fatih ve Abdülaziz döneminde yapılmış ve kendi adlarıyla anılan iki adet cami yer almaktadır. 18 Mart 1915 günü İngiliz filosunun en güçlü gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı iki metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisini görmek mümkündür.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çanakkale Körfez BYK Başkanı Turgay Kılıç, ÇTSO Meclis üyesi ve TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Genel Sekreteri Ahmet Çelik’ten tam destek.

Turgay Kılıç “Kurumunuzun ‘BANA ÇANAKKALE’Yİ ANLAT’ konulu projesi Çanakkale’yi gelecek nesillere tanıtma açısından büyük önem taşıyor. Ben bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi. ÇTSO Meclis üyesi Ahmet Çelik “ Bu projeyi gerçekleştiren Özel Bodrum Amerikan Kültür Kolejine yürekten teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizde bu bilinci geliştirmek, Çanakkale ruhunu yakalayabilmek adına böyle bir organizasyona kalkıştığınızdan dolayı bu projede emeği geçen yönetim kurulunuzu ve öğretmenimizi kutluyorum.” dedi. Çanakkale ile ilgili Proje kapsamında Çanakkale Valiliği tarafından gönderilen ve projede emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi. Muğla ve ilçelerindeki ortaokul düzeyinde yarışmada dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Çanakkale Şehitliği

Dünya Savaşı’nda 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı çevresinde İtilaf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan Çanakkale Savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253.000 şehidimiz için Seddülbahir’de Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanındaki alana inşa edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan 15.000 Çanakkale şehidi künyesi içinden 500’er ve erbaşla 100 subayın künyeleri seçilmiş, mezar taşları yaptırılmıştır.

Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi.

Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de,üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean’a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü

mayınlardan birine çarptı. Ocean’da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık unvanını verdi.

Dört sütun üzerine oturtulan abide, milletimizin sağlam temellere dayandığı ve yıkılmaz olduğu anlamını taşıyor.

Uzaktan bakıldığında da Mehmetçik’in M harfi şeklinde gözükmekte ve anıtın tavanına mozaikten Türk bayrağı işlenmiş.

Abidenin dört ayağında, sekiz rölyef bulunmakta. Denize bakan dört tanesi deniz savaşlarını, karaya bakan dört tanesi de kara savaşlarını anlatmakta. Çanakkale Şehitler Abidesi’nin çevresinde Sembolik Türk Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Yaralı Asker Anıtı, Rölyef, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı ve Türk Bahçesi bulunmaktadır.

İstiklal Marşımızdaki “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı” mısraları, her karesi şehit kanıyla sulanan işte bu topraklar için yazılmıştır. Bunu asla unutmamalıyız!..UNUTTURMAMALIYIZ…

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan merkezde; ileri simülasyon teknikleri ile 11 ayrı canlandırma odasının ikisinde üç boyutlu gösterim yapılmakta ve üç ayrı odada da hareketli platformlarla Çanakkale Savaşları’nın önemli kesitleri, 63 dakikalık gösterimle anlatılmaktadır. Ayrıca yabancı ziyaretçiler için yedi ayrı dilde kulaklıklı (İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Japonca, İtalyanca ve Arapça) anlatım da yapılmaktadır.Çanakkale ruhunu mükemmel şekilde yaşatıyor. Çıktıktan sonra konuşacak çok fazla konunuz oluyor. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde 150 kişilik birde konferans salonu var. Ayrıca Çanakkale’de kullanılan malzemelerin bulunduğu bir de müze yer alıyor.

Tamamı Şehit Oldu Ancak Sancağı Teslim Etmediler: “57.Alay” Bir Kahramanlık Destanı

Savaşın başlangıcı sayılan ilk Anzak çıkarmasına karşı koyan 57. Piyade Alayı Mustafa Kemal tarafından eğitime tutulup hazırlanmıştı. Çıkartmanın yapıldığı yere yakın olan birlik emir gelmemesine rağmen Atatürk’ün inisiyatifiyle taarruza geçmiştir.

57. Alay bizzat Mustafa Kemal’in yönetiminde kendisinden yaklaşık 5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı taarruza geçmiştir. Tarihe geçen ”Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi başka birlik ve komutanlar alacak” emrine aynen uyulmuştur.

Bu kahramanların anısına Türk ordusunda 57. Alay bulunmamaktadır. 57. Alay, dünya üzerinde en çok madalya sahibi olan alay olduğu için dünyanın en kahraman alayı olarak nitelendirilmektedir.

Çanakkale Savaşı ve Siperler

“Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni,
Off, gençliğim eyvah!”

Çanakkale Türküsü dizelerinden de anlaşılacağı üzere Çanakkale Savaşının büyük bölümü siper muharebeleri şeklinde geçmiştir. Savaşın ilk günlerinde kazılan siper hatları savaş içerisinde zaman zaman el değiştirse de savaşın neredeyse tamamında çoğu yerde aynı kalmış ve savaş, karşı siperi ele geçirme mücadelesine dönüşmüştür.

Conk Bayırı Atatürk’ün Gözetleme Yeri

Çanakkale Conk Bayırı’nda yer alan, Atatürk’ün düşman cepheleri gözetlemek için kullandığı bölge.

Çanakkale Savaşı esnasında kara muharebeleri yaşanırken, Albay Mustafa Kemal Anafartalar Gurup Komutanı iken bölgedeki savaşı buradan izlemiştir. Burayı seçmesinin temel nedeni bölgeye çok hakim bir konumda olmasıdır.

Kendi küçük, tarihteki yeri büyük: Bigalı köyü

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NDA 19’UNCU TÜMEN KOMUTANI YARBAY MUSTAFA KEMAL’IN “BEN SIZE TAARRUZ EMRETMIYORUM, ÖLMEYI EMREDIYORUM” SÖZÜYLE CONKBAYIRI ETEKLERINDE DÜŞMANI KARŞILAYARAK DESTANLAR YAZAN 57’NCI ALAY’IN DÜŞMANA KARŞI HAREKETE GEÇTIĞI BIGALI KÖYÜECEABAT ILÇESINE BAĞLI BIGALI’DA. ATATÜRK’ÜN ÇANAKKALE SAVAŞLARI’NDA KARARGAH OLARAK KULLANDIĞI EVIN (ATATÜRK EVI MÜZESI) BULUNDUĞU ŞIRIN MI ŞIRIN BIR KÖY VE TARIH KOKUYOR.